Autorem artykułu jest zimowa.depresja
Diody LED znajdują coraz szersze zastosowanie w codziennym życiu i coraz częściej zastępują zwykłe żarówki. Na fakt ten wpłynęły na pewno ich rozlicze zalety, w szególności energooszędność i trwałość. Na tym jednak lista zalet się nie kończy.
Diody typu LED szturmem wdarły się na rynek oświetleniowy i powoli pojawiają się zarówno w salonach oświetlenia jak i hipermarketach oraz sklep elektrycznych a także w Internecie. Planując oświetlenie w aranżowanym na nowo wnętrzu, a już szczególnie w nowo wybudowanym domu czy nowym mieszkaniu, nie można pominąć tego ważnego i dającego mnóstwo możliwości sposobowi oświetlenia.
Oprawy LED do tej pory wykorzystywane były w projektach dotyczących oświetlenia orientacyjnego i dekoracyjnego, ale oświetlenie LED, szczególnie w nowych technologiach pozwalają architektom wnętrz na pełne wypełnienie przestrzeni, podkreślenie oraz oznaczenie i wyszczególnienie lub, wręcz przeciwnie, wtopienie w istniejące tło elementów architektonicznych przy pomocy iluminacji świetlnej. Na walorach estetycznych zalety diod się nie kończą. Diody LED to źródło światła bardzo oszczędne i warto taką inwestycję przeprowadzić, gdyż jej nie ukrywając, dość wysokie koszty, są w stanie szybko się zwrócić. Wypunktujmy więc te większe i bardziej znaczące zalety światła LED.
• LED ( a konkretnie dioda typu Power LED) charakteryzują się niższym nawet o 80% zużyciem energii w stosunku do standardowych źródeł światła, przez co ograniczają emisję CO2 do atmosfery. Dzięki temu możemy wpłynąć na ograniczenie efektu cieplarnianego. Moc zwykłej żarówki to około 100W, żarówka diodowa, złożona z około 30 diod, ma moc 3W.
• Diody są wyjątkowo długowieczne, ich żywotność daje możliwość bezawaryjnego użytkowania przez nawet kilkanaście lat i nie trzeba ich w tym czasie serwisować.
• Diody dają możliwość sterowania wartością strumienia świetlnego (ściemnianie i rozjaśniania światła) oraz pozwalają na łatwe modelowanie wiązką światła wraz z doborem dowolnego koloru i kąta padania światła.
• Diody LED są odporne na częste włączanie i wyłączenie, nie spalą się nawet jeśli będziemy pstrykać włącznikiem bez przerwy.
• Są bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wibracje, wilgoć i temperaturę (w zakresie -30ºC do +90ºC), można je zainstalować w ogrodzie, oświetlić drzewa czy kwiaty.
• Diody LED są bardzo malutkie, można je umieścić tak że będą niemal niewidoczne. Produkowane są też w postaci węży, które można dowolnie formować i listew, które można podwieszać pod szafkami.
• Diody LED nie wytwarzają i nie zawierają toksycznych substancji ( zawierające rtęć świetlówki spowodowały ogromne zanieczyszczenie tym metalem ciężkim) nie emitują też promieniowania nadfioletowego i podczerwonego ( nie produkują podczerwieni co oznacza że się nie nagrzewają - można je stosować wszędzie tam gdzie podwyższona temperatura jest niewskazana - teraz każdy cukiernik może podświetlać swoje dzieła bez obaw ), ograniczają emisję CO2 i nie zanieczyszczają nocnego nieba światłem. • Systemy LED mają bardzo wysoką sprawność, która może wynieść nawet powyżej 100 lm/W (dla wysokowydajnych Power LED).
---
zimowa.depresja
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz