środa, 28 grudnia 2011

Nowy Dom

Pragnienie nowego domu jest w nas wszystkich.
Miałem ostatnio do czynienia z nowymi domami poczynając od "marzeń" właścicieli poprzez projekt architektoniczny, projekty branżowe wykonywane przez projektantów instalacji do ekip budowlanych i instalacyjnych.
Czego pragnie właściciel domu - to jest dla mnie nadal zagadką. Jednak czasami pragnienia i marzenia ograniczone są kwotą jaką dysponuje taki człowiek.
Nie budowałem własnego domu więc nie jestem w stanie opisać emocji jakie temu procesowi towarzyszą i może dobrze bo mogę na spokojnie opisać rzeczy na które należy zwrócić uwagę od strony technicznej i ekonomicznej.
Jak ja zaczął bym budowę nowego domu.
Zaczął bym od wyboru miejsca na działkę. Okolica i otoczenie jest bardzo ważne w końcu chcemy spędzić w tym miejscu następne 30-40 lat.
A od strony technicznej to ważne jest :

  • usytuowanie terenu
  • kierunki świata
  • rodzaj gruntu
  • może jeszcze w przyszłości coś tu dopiszę
Następnie projekt budynku.
I tutaj to się dopiero zaczyna. Dostępna jest nie zliczona liczba "gotowych projektów" i głównie zaczynamy od inspiracji jak ma wyglądać nasz dom. Ja sam przejrzałem "kilka" katalogów takich projektów domów i znalazłem może dwa które odpowiadały by zaspokoiły moje potrzeby.
Dlatego moja sugestia - wizyta w biurze architektonicznym i własny projekt domu.
Dlaczego ponieważ taki projekt będzie odpowiadał wszystkim potrzebom.
Jednak zanim odwiedzimy architekta obejrzyjmy kilka domów lub mieszkań i podpatrzmy jak to zrobili inni i zapytajmy o błędy jakie popełnili lub co chcieli by zmienić. Wiem że każdy będzie chciał się pochwalić własnymi osiągnięciami lub sukcesami a porażki schować do "szafy".
Dlatego uważam że bardzo ważną osobą będzie "koordynator" - zadaniem takiej osoby powinno być określenie potrzeb i wymagań inwestora i przełożeniem tego na projekt budynku oraz instalacji.

Nie sądziłem że taka prosta sprawa jak budowa domu będzie wymagać omówienia tylu aspektów.


Mariusz Adamczyk

piątek, 23 grudnia 2011

Solary - dofinansowanie

Autorem artykułu jest Atommy  .

Artykuł dla wszystkich osób zainteresowanych zainstalowaniem solarów w swoim domu lub wspólnocie mieszkaniowej, zawierający praktyczne porady na temat możliwości uzyskania dofinansowania do instalacji solarnej.
Chciałbyś założyć w swoim domu instalację solarną i szukasz informacji na temat dofinansowania? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Znajdziesz w nim wiele praktycznych informacji o tym komu przysługuje na solary dofinansowanie, jaka może być maksymalna wysokość dofinansowania oraz jakie warunki trzeba spełnić aby takie dofinansowanie dostać.
Komu należy się dofinansowanie na solary?
Praktycznie każdemu, czy to wspólnocie mieszkaniowej czy osobie fizycznej. Na  http://www.slonecznedni.pl" solary dofinansowanie przysługuje też rolnikom, ale musi być spełniony jeden  warunek - solary nie mogą być wykorzystywane w gospodarstwie rolnym, a jedynie w prywatnych mieszkaniach rolników.
Ile wynosi maksymalne dofinansowanie do solarów?
Na solary dofinansowanie stanowi 45% kosztów montażu i zakupu tychże solarów. Dofinansowanie do kolektorów występuje tylko wraz z kredytem bankowym, a jego przeznaczenie to częściowa spłata tego kredytu.
Jak dostać na solary dofinansowanie? Należy udać się do jednego z kilku banków, któe przystąpiły do programu dofinansowania i któe podpisały stosowną umowę z NFOŚiGW. Zakup należy udokumentować fakturami zakupu. Następnie należy podpisać specjalny protokół końcowego odbioru Przedsięwzięcia”, a następnie czekać na przeprowadzenie przez bank kontroli.Na solary dofinansowanie udzielane jest bezgotówkowo w okresie do dwóch miesięcy od daty złożenia w banku tego protokołu.Cały proces wymaga trochę zachodu, ale sądzę, że "gra jest warta świeczki", gdyż na solary dofinansowanie jest znaczne.

Życzę powodzenia.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

LED - sztuka enerooszczędnego oświetlania

Autorem artykułu jest zimowa.depresja

Diody LED znajdują coraz szersze zastosowanie w codziennym życiu i coraz częściej zastępują zwykłe żarówki. Na fakt ten wpłynęły na pewno ich rozlicze zalety, w szególności energooszędność i trwałość. Na tym jednak lista zalet się nie kończy.
   Diody typu LED szturmem wdarły się na rynek oświetleniowy i powoli pojawiają się zarówno w salonach oświetlenia jak i hipermarketach oraz sklep elektrycznych a także w Internecie. Planując oświetlenie w aranżowanym na nowo wnętrzu, a już szczególnie w nowo wybudowanym domu czy nowym mieszkaniu, nie można pominąć tego ważnego i dającego mnóstwo możliwości sposobowi oświetlenia.
  Oprawy LED do tej pory wykorzystywane były w projektach dotyczących oświetlenia orientacyjnego i dekoracyjnego, ale oświetlenie LED, szczególnie w nowych technologiach pozwalają architektom wnętrz na pełne wypełnienie przestrzeni, podkreślenie oraz oznaczenie i wyszczególnienie lub, wręcz przeciwnie,  wtopienie w istniejące tło elementów architektonicznych przy pomocy iluminacji świetlnej. Na walorach estetycznych zalety diod się nie kończą. Diody LED to źródło światła bardzo oszczędne i warto taką inwestycję przeprowadzić, gdyż jej nie ukrywając, dość wysokie koszty, są w stanie szybko się zwrócić. Wypunktujmy więc te większe i bardziej znaczące zalety światła LED.
LED ( a konkretnie dioda typu Power LED)  charakteryzują się niższym nawet o 80% zużyciem energii w stosunku do standardowych źródeł światła, przez co ograniczają emisję CO2 do atmosfery. Dzięki temu możemy wpłynąć na ograniczenie efektu cieplarnianego. Moc zwykłej żarówki to około 100W, żarówka diodowa, złożona z około 30 diod, ma moc 3W.
Diody są wyjątkowo długowieczne,  ich żywotność daje możliwość bezawaryjnego  użytkowania przez nawet kilkanaście lat i nie trzeba ich w tym czasie serwisować.
Diody dają możliwość sterowania wartością strumienia świetlnego (ściemnianie i rozjaśniania światła) oraz pozwalają na łatwe modelowanie wiązką światła wraz z doborem dowolnego koloru i kąta padania światła.
Diody LED są odporne na częste włączanie i wyłączenie, nie spalą się nawet jeśli będziemy pstrykać włącznikiem bez przerwy.
Są bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wibracje, wilgoć i temperaturę (w zakresie -30ºC do +90ºC), można je zainstalować w ogrodzie, oświetlić drzewa czy kwiaty.
Diody LED są bardzo malutkie, można je umieścić tak że będą niemal niewidoczne. Produkowane są też w postaci węży, które można dowolnie formować i listew, które można podwieszać pod szafkami.
Diody LED nie wytwarzają i nie zawierają toksycznych substancji ( zawierające rtęć świetlówki spowodowały ogromne zanieczyszczenie tym metalem ciężkim) nie emitują też promieniowania nadfioletowego i podczerwonego ( nie produkują podczerwieni co oznacza że się nie nagrzewają - można je stosować wszędzie tam gdzie podwyższona temperatura jest niewskazana - teraz każdy cukiernik może podświetlać swoje dzieła bez obaw ), ograniczają emisję CO2 i nie zanieczyszczają nocnego nieba światłem. • Systemy LED mają bardzo wysoką sprawność, która może wynieść nawet powyżej 100 lm/W (dla wysokowydajnych Power LED).

---
    zimowa.depresja

Artykuł pochodzi z serwisu  www.Artelis.pl

czwartek, 22 grudnia 2011

Klimatyzacje - systemy

Autorem artykułu jest Łukasz Stanios


Klimatyzacją możemy nazwać specyficzny proces wymiany powietrza w pomieszczeniu. Proces ten ma na celu utrzymanie odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza. Jest to gwarancja warunków komfortu w danym pomieszczeniu, a te z kolei przekładają się bezpośrednio na poprawne i wydajne funkcjonowanie człowieka. Oprócz odczuć termicznych, równie istotnym elementem komfortu jest przebywanie w czystym powietrzu o odpowiedniej zawartości tlenu. Optymalne warunki są istotne nie tylko dla organizmu, ale także dla danych procesów przemysłowych np. w przemyśle elektronicznym (mikroklimat technologiczny). W związku z tym klimatyzacje wymusiły konieczność ich podziału i systematyzacji na: klimatyzacje komfortu – dedykowane człowiekowi, zapewniają właściwe warunki dla człowieka,
klimatyzacje precyzyjne – dedykowane urządzeniom, zapewniające właściwe warunki dla pomiarów, urządzeń i procesów technologicznych.
Ten podział nie wyklucza oczywiście przypadków, w których należy zapewnić jednocześnie odpowiednie warunki dla człowieka i dla sprzętu.
Do utrzymania odpowiedniego mikroklimatu danego pomieszczenia mogą posłużyć specjalnie w tym celu skonstruowane systemy klimatyzacji. Te rozwiązania opierają się o działanie klimatyzatora, który jest urządzeniem utrzymującym stałą i określoną temperaturę w pomieszczeniu. Działa na  zasadzie zbliżonej do funkcjonowania chłodziarki. Jedna z części klimatyzatora (zawierająca parownik) zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia i schładzając je uprzednio, wypuszcza je do wnętrza. Druga część opierająca się o działanie sprężarki i skraplacza - pobiera powietrze z zewnątrz, aby schłodzić gaz krążący w klimatyzatorze i po podgrzaniu wypuścić to powietrze na zewnątrz.
http://www.hydrostar.com.pl"
Systemy klimatyzacji można dostosować do potrzeb, zarówno naszych, jak i tych wynikających z wielkości i rodzaju pomieszczenia. Klimatyzacje Radom do użytku domowego dzielą się na klimatyzacje Radom montowane na stałe (zwykle na ścianie lub w oknie) oraz klimatyzacje Radom przenośne. Biorąc pod uwagę sposób działania klimatyzacje Radom można podzielić na klasyczne i inwertorowe.
Klimatyzacje klasyczne włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawiony poziom i wyłączają, gdy osiągnie zadaną wartość. Skutkiem takiego rozwiązania jest dość duże wahanie temperatury w pomieszczeniu i większe koszty eksploatacji.
Klimatyzacje inwertorowe to wersja zdecydowanie bardziej energooszczędna. Płynnie dostosowują swoją wydajność i działanie do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają, dokładniej też utrzymują ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.
Systemy klimatyzacji cechują się wszechstronnością. Mogą one służyć nie tylko do chłodzenia, ale także z powodzeniem spełniają funkcję ogrzewających pomp ciepła. Systemy klimatyzacji są w stanie zapewnić również właściwą wilgotność powietrza, a zastosowane w nich filtry  usuwają zanieczyszczenia oraz zapachy z przetwarzanego powietrza.
Na prawidłowy mikroklimat pomieszczenia mają ogromny wpływ także wentylacje, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowej cyrkulacji powietrza (zwykle pomiędzy pomieszczeniami i przestrzenią na zewnątrz). Poprzez dopływające z zewnątrz powietrze możliwa jest wymiana zużytego i zanieczyszczonego na świeże, niezbędne do oddychania oraz prawidłowej i bezpiecznej pracy urządzeń zużywających powietrze. Wentylacje szczególne znaczenie mają w sytuacjach dodatkowych zanieczyszczeń, takich jak: dym papierosowy, opary substancji chemicznych czy pyły.
Jako firma, dystrybuująca najwyższej klasy
http://www.hydrostar.com.pl" klimatyzacje Radom, systemy klimatyzacji oraz wentylacje w naszej bogatej ofercie posiadamy klimatyzacje kasetonowe, ścienne, podsufitowe, chillery oraz klimakonwektory najwyższej klasy marek (m. in. Saunier Duval). Nasze wentylacje spełniają standardy światowe i są nieocenione dla prawidłowej cyrkulacji powietrza w każdego rodzaju pomieszczeniu.
Zapraszamy do zapoznania się z główną stroną naszej firmy, na której znajdziecie Państwo szczegóły oferty oraz wszelkie dane kontaktowe.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Po co jest wentylacja w mieszkaniach i domach?

Autorem artykułu jest Piotr Waydel


Różne sposoby zapewnienia optymalnej temperatury są powszechnie znane.
Gorzej jest z wiedzą na temat wentylacji.
Jedną z najważniejszych spraw przy budowie domu, czy mieszkania, jakie należy poprawnie rozwiązać, aby ludzie i dom byli zdrowi, jest zapewnienie właściwej temperatury i składu powietrza.
Różne sposoby zapewnienia optymalnej temperatury są powszechnie znane.
Gorzej jest z wiedzą na temat wentylacji. Aby ludzie mogli sprawnie działać potrzebują tlenu. W zamkniętym pomieszczeniu, bez dostępu świeżego powietrza następuje niedotlenienie i pogarsza się samopoczucie. Po nocy w takich warunkach, człowiek czuje się zmęczony, niewyspany i rozbity. Złe samopoczucie z powodu przyduszenia pogłębia niewłaściwa ilość pary wodnej.
W ciepłych pomieszczeniach, o zbyt dużej wilgotności, stwarza sie dobre warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Zaczyna chorować również dom. Syndrom chorego budynku. Według polskich norm należy zapewnić 30 m3 świeżego powietrza w ciągu godziny na każdą osobę przebywająca w pomieszczeniu. W miejscach, które produkują wilgoć, jak kuchnia i łazienka, ta ilość jest o wiele większa.
Dawniej stosowano wyłącznie wentylację grawitacyjną. Przy bardzo nieszczelnych drzwiach i oknach zdaje ona egzamin w zimie, ponieważ przy dużej różnicy temperatur, ciepłe powietrze jest wysysane przez komin, a świeże wciska się wszystkimi szparami.
Gdy temperatury są wyrównane wymiana powietrza praktycznie nie istnieje. Jeszcze gorzej jest wówczas gdy na zewnątrz jest chłodniej niż w domu. Może wtedy wystąpić zjawisko napływu powietrza do domu przez kanały wentylacyjne, w których rozwija się mikroflora chorobotwórcza. To samo może wywołać silny wiatr, który wdmuchuje powietrze w źle wykonane kominy wentylacyjne.
Straty ciepła są przy wentylacji grawitacyjnej ogromne. Sięgają nawet 30-50 % wszystkich strat w domach całkowicie nieenergooszczędnych. Jedynym ogranicznikiem tych strat jest niesprawność i niewydolność samej wentylacji.
Od pewnego czasu, w związku z podwyżkami cen energii i zaleceniami unijnymi, zaczęto termomodernizować budynki mieszkalne. Ociepla się ściany i wymienia okna na energooszczędne i szczelne, całkowicie zapominając o wentylacji. Przy całkowicie szczelnych oknach wymiana powietrza zanika. Aby temu zapobiec wymyślono mikroszczeliny w oknach i rozszczelnienia.
Z tego powodu, oraz przy uwzględnieniu że wiele osób nawet zimą przy takiej wentylacji otwiera okna, oszczędności energetyczne wahają się w granicach 10-25%. Budynek nakładem dużych środków zamienia się z bardzo nieenergooszczednego w nieenergooszczędny i niezdrowy.
Najlepszym rozwiązaniem jest wymuszone doprowadzanie odpowiedniej ilości powietrza do każdego pomieszczenia. Zabezpieczona jest wówczas właściwa ilość tlenu i odprowadzany nadmiar pary wodnej.
Optymalnie byłoby, gdyby ilość i szybkość wymiany powietrza w poszczególnych miejscach była sterowana zawartością dwutlenku węgla i wilgotnością względną.
Piotr Waydel
---
 

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl